Protest! Cadrele didactice din toata tara au iesit in strada pentru modificari la legile din educatie

Membrii celor trei mari federatii sindicale din educatie, din Romania – Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant, Federatia Sindicatelor din Educatie „Spiru Haret” si Federatia Nationala Sindicala „Alma Mater” – protesteaza astazi, 25 iunie, in fata Palatul Parlamentului, unde depun la Registratura Parlamentului peste 160.000 de semnaturi stranse in sprijinul unei initiative legislative privind modificarea legislatiei educatiei.

Potrivit sindicatelor, actiunea are ca obiectiv eliminarea unor prevederi introduse prin Legea nr. 141/2025, pe care organizatiile sindicale le considera nefavorabile sistemului de invatamant.

Initiativa cetateneasca, depusa la inceputul lunii februarie 2026, urmareste modificarea Legea invatamantului preuniversitar nr. 198/2023 si Legea invatamantului superior nr. 199/2023, precum si anularea unor efecte produse de Legea 141/2025.

Principalele solicitari vizeaza:

  • revenirea la efective mai reduse de elevi, prescolari si anteprescolari in clase si grupe;

  • reducerea normei didactice de predare la nivelurile anterioare;

  • modificarea modului de calcul al platii cu ora pentru cadrele didactice;

  • restabilirea unor degrevari pentru personalul didactic de conducere, indrumare si control;

  • majorarea primei de instalare pentru profesorii titulari care aleg posturi in mediul rural, izolat sau defavorizat;

  • eliminarea prevederilor care au majorat temporar norma didactica in invatamantul preuniversitar si superior;

  • modificarea regulilor privind acordarea voucherelor de vacanta pentru personalul din educatie;

  • abrogarea unor dispozitii din Ordonanta de urgenta nr. 52/2025.

Sindicatele solicita parlamentarilor dezbaterea in regim de urgenta a proiectului de lege, argumentand ca adoptarea modificarilor inainte de inceputul anului scolar 2026-2027 ar contribui la desfasurarea activitatii educationale in conditii mai bune atat pentru personalul din invatamant, cat si pentru elevi si studenti.

Legea nr. 141/2025 a generat controverse in sistemul educational dupa introducerea unor masuri precum cresterea normei de predare, modificarea remuneratiei pentru plata cu ora si majorarea efectivelor de elevi din clase. Sindicatele sustin ca aceste schimbari afecteaza calitatea actului educational si conditiile de munca ale personalului didactic, in timp ce autoritatile au argumentat ca masurile au fost adoptate in contextul constrangerilor bugetare si al reorganizarii sistemului public. (Denisa Campean)

Leave a Reply