Ambasadori in Romania de pe toate continentele, in vizita la Catedrala Mitropolitana Timisoara. VEZI mesajul IPS Ioan Selejan

La Catedrala Mitropolitana din Timisoara au fost cinstiti, duminica, prin rugaciune, Sf. Mari Imparati si intocmai cu Apostolii, Constantin si mama sa, Elena.


In prezenta Parintelui Mitropolit Ioan, Sfanta Liturghie a fost savarsita de catre preotul Ionel Popescu, vicar eparhial, preotul Nicolae Dura, vicar episcopal al Comunitatii Ortodoxe Romane din Austria, de consilieri eparhiali, de preotii si diaconii catedralei.

Raspunsurile liturgice au fost date de corala parohiei „La Sfanta Inviere” din Viena si de corala catedralei mitropolitane.

Dupa predica duminicala, in care a talcuit minunea vindecarii orbului din nastere si rolul deosebit pe care l-au avut Sfintii Imparati Constantin si Elena in viata Bisericii noastre, Chiriarhul Banatului i-a primit pe cei 26 de ambasadori, care au venit la Timisoara si, printre altele, au dorit sa viziteze colectia de arta bisericeasca a eparhiei noastre si impunatoarea noastra catedrala mitropolitana.

In fata ambasadorilor prezenti, insotiti de domnul secretar de stat Traian Laurentiu Hristea, din cadrul MAE, si de reprezentantul Guvernului Romaniei in teritoriu, prefectul Judetului Timis, Mihai Ritivoiu, Parintele Mitropolit a adresat tuturor un cuvant de bun venit si indemnul de a ne ruga pentru pace in Ucraina si in toata lumea.

Inaltpreasfintia Sa a subliniat prezenta in randul corpusului consular din Romania a ambasadorilor din Orientul Apropiat, din Nordul Africii si din alte tari ale lumii. In acest context, Mitropolitul Banatului a evidentiat nevoia de a fi ajutate tarile din Africa, care se confrunta cu probleme de natura economica, cu lipsa hranei si a apei potabile. De asemenea, a mentionat existenta bunelor relatii economice pe care tara noastra le are cu tarile reprezentate de ambasadorii prezenti.

Este un moment unic in istoria orasului nostru, cand o delegatie de 26 de ambasadori de pe toate continentele, vine sa viziteze municipiul nostru, desemnat in acest an Capitala Europeana a Culturii.

Timisoara este in acest an un important centru cultural si diplomatic european. Saptamana viitoare urbea noastra va mai primi vizita a 60 de diplomati, parlamentari si inalti oficiali straini, din randul carora va face parte si presedintele Germaniei, care vor lua parte la numeroasele evenimente si expozitii cuprinse in programul Timisoara – Capitala Europeana a Culturii”, este mesajul Mitropoliei Banatului. (I.P.)

Leave a Reply