Primaria Timisoara investeste intr-o sala multifunctionala la Colegiul National Banatean / Valoarea investitiei, 24 milioane de lei

Primaria Municipiului Timisoara investeste intr-o sala multifunctionala pentru cei aproape 2.500 de elevi ai Colegiului National Banatean. Investitia vine sa completeze infrastructura existenta, in contextul in care Colegiul National Banatean si Liceul Teoretic „Dositei Obradovici” folosesc in comun spatii pentru festivitati si alte activitati scolare.

Noua sala, pentru care vor fi aprobati indicatorii tehnico-economici, va fi construita pe un teren de aproape 1.000 de metri patrati si va avea demisol, parter si etaj.

Proiectul Primariei Timisoara prevede ca sala de sport sa fie la etaj, iar la parter sa fie amenajate vestiare, spatii medicale si zone de acces, precum si spatii pentru activitati scolare si evenimente educationale.

Valoarea totala a investitiei este estimata la aproximativ 24 de milioane de lei (fara TVA), iar suma va fi asigurata din bugetul local al Municipiului Timisoara. Durata de implementare a proiectului este de aproximativ 55 de luni, din care circa 6 luni sunt alocate etapelor de proiectare si verificare tehnica necesare pregatirii investitiei, iar restul perioadei este destinata executiei lucrarilor.

Proiectul de hotarare privind aprobarea documentatiei tehnico-economice (faza DTAC) si a indicatorilor tehnico-economici urmeaza sa fie supus aprobarii Consiliului Local. Documentatia a fost donata de S.C. RDSIGN S.R.L. si poate fi consultata la adresa: https://www.primariatm.ro/proiecte-hcl/47fe7c6c-6fd9-41f8-a7b3-e4500fc8e1a8

(Primaria Timisoara, Serviciul Comunicare)

Leave a Reply