Actorul timisorean Ion Rizea, nominalizare pentru premiile Galei UNITER 2021. VEZI toate spectacolele si rolurile nominalizate de juriu

Conform statutului Uniunii Teatrale din Romania, Senatul UNITER – Consiliul Director acorda in cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale.


Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 24 mai 2021, Senatul a acordat urmatoarele premii:

Premiul de Excelenta: nu se acorda

Premiul pentru intreaga activitate actrita: ILEANA PLOSCARU

Premiul pentru intreaga activitate actor: MARCEL IURES

Premiul pentru intreaga activitate regie: ALEXANDRU DARIE (post-mortem)

Premiul pentru intreaga activitate scenografie: GETA MEDINSCHI

Premiul pentru intreaga activitate critica si istorie teatrala: ION PARHON

PREMII SPECIALE

SCENA DIGITALA – platforma de spectacole online a Teatrului National „Radu Stanca” Sibiu

Teatrul POESIS – program al Teatrului National „Marin Sorescu” Craiova si al Teatrului „Nottara” din Bucuresti

NOMINALIZARILE PENTRU PREMIILE GALEI UNITER 2021

Pentru a XXIX-a editie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru Oana Cristea Grigorescu, Claudiu Groza si Cristina Rusiecki.

Spectacolele care au intrat in atentia juriului sunt cele care au avut premiera in perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2020.

Nominalizarile pentru anul teatral 2020 sunt urmatoarele:

Debut

Tudor Dreve pentru regia spectacolului „Nevrozele sexuale ale parintilor nostri” de Lukas Bärfuss, Teatrul Municipal Baia Mare

Diana Mititelu pentru regia spectacolului „Jocuri in curtea din spate” de Edna Mazya, Teatrul de Stat Constanta

Diana Pacurar pentru regia spectacolului „Trei femei inalte” de Edward Albee, Teatrul „Regina Maria” Oradea

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

„Totul e bine cand… se termina”, adaptarea radiofonica si regia artistica Mihnea Chelaru, Societatea Romana de Radiodifuziune

„Viata dauneaza grav sanatatii”, scenariul radiofonic si regia artistica Gavriil Pinte, Societatea Romana de Radiodifuziune

„Insomnia”, scenariul, documentarea si regia Robert Balan, Asociatia Art No More, Bucuresti (Proiect co-finantat de Administratia Fondului Cultural National)

Cel mai bun spectacol de teatru tv / teleplay  

„Gottlieb”, adaptare dupa „Biedermann si Incendiatorii” de Max Frisch, adaptarea pentru televiziune si regia artistica Andrei Magalie, Societatea Romana de Televiziune

„Shorts”, dupa Samuel Beckett, regia Zalán Zakariás, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc

„V.I.P. – Very Isolated Person”, adaptare libera dupa „Pescarusul” de A.P. Cehov, conceptul si regia Paula Lynn Breuer si Olga Török, Teatrul German de Stat Timisoara

Premiul pentru critica de teatru

Miruna Runcan

Oana Stoica

Irina Wolf

Cea mai buna scenografie

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Petru Vutcarau, Teatrul „Regina Maria” Oradea

Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului „Pool (no water)” de Mark Ravenhill, un proiect de Radu Nica, Andu Dumitrescu si Vlaicu Golcea, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Helmut Stürmer pentru decorurile spectacolului „Rinocerii” de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa, Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara

Cea mai buna actrita in rol secundar

Catalina Mihail pentru rolul Speed din spectacolul „Doi tineri din Verona” de William Shakespeare, regia Alexandru Mazgareanu, Teatrul de Stat Constanta

Costinela Ungureanu pentru rolul Alexandra din spectacolul „Inima si alte preparate din carne” de Dan Coman, regia, video si universul sonor Radu Afrim, Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova

Diana Vieru pentru rolul Marusia din spectacolul „Orasul cu fete sarace”, scenariu dupa nuvelele lui Radu Tudoran, regia, scenariul si universul sonor Radu Afrim, Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi

Cel mai bun actor in rol secundar

Emil Coseru pentru rolul Ion din spectacolul „Napasta” (…si era padurea singura…) de

I.L.Caragiale, un spectacol de Adi Carauleanu, Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi

Ion Rizea pentru rolul Bunica din spectacolul „Povestea acelor oameni care s-au adunat intr-o seara in jurul unei mese”, textul si regia Radu Iacoban, Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara

Matei Rotaru pentru rolul Piotr Stepanovici Verhovenski din spectacolul „Demonii. Inceputuri”, dupa F.M. Dostoievski, scenariul, regia, decorul si proiectiile video Tudor Lucanu, Teatrul National Cluj-Napoca

Cea mai buna actrita in rol principal

Eliza Noemi Judeu pentru rolul Tiadora din spectacolul „Tiadora”, dupa Maria Manolescu Borsa, regia Sorin Militaru, Teatrul Municipal „Bacovia” Bacau

Emőke Kató pentru rolul Eszter Nagy din spectacolul „Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois” de Cosmin Stanila, regia Andrei Majeri, Reactor de Creatie si Experiment, Cluj-Napoca

Alexandra Vicol pentru rolul Funda din spectacolul „Portugalia” de Zoltán Egressy, regia Vladimir Anton, Teatrul „Mihai Eminescu” Botosani

Cel mai bun actor in rol principal

Bogdan Farcas pentru rolul Titta Nane din „Galcevile din Chioggia”, dupa Carlo Goldoni, regia Vlad Trifas, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiesti

Serban Gomoi pentru rolul Tanarul din „O haita de sfinti” de Neil LaBute, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul „Nottara”, Bucuresti

Razvan Vicoveanu pentru rolul Ivan Alexandrovici Hlestakov din „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Petru Vutcarau, Teatrul „Regina Maria” Oradea

Cea mai buna regie (Premiul „Lucian Pintilie”)

Cristian Ban pentru spectacolul „MaMe”, textul creatie colectiva, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galati

Leta Popescu pentru spectacolul „(In)corect” de Leta Popescu, Reactor de Creatie si Experiment, Cluj-Napoca (spectacol produs in cadrul programului cultural „Decalaj. Naratiuni intergenerationale”, co-finantat de Administratia Fondului Cultural National)

Carmen Lidia Vidu pentru spectacolul „Jurnal de Romania. 1989”, Teatrul National „I.L. Caragiale” din Bucuresti

Cel mai bun spectacol

„Inima si alte preparate din carne” de Dan Coman, regia, video si universul sonor Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova

„Villa Dolorosa” de Rebekka Kricheldorf, regia Theodor-Cristian Popescu, scenografia Irina Moscu, Teatrul National Targu Mures – Compania „Liviu Rebreanu”

„Verde taiat” de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazar, scenografia Andreea Tecla, Asociatia Pro Teatru, Zalau (proiect co-finantat de Administratia Fondului Cultural National). (I.P.)




Leave a Reply