ANAF: Actiunile de control antifrauda, in primele 5 luni ale anului, s-au soldat cu amenzi si confiscari in valoare de 364,1 milioane de lei

Unul dintre obiectivele majore ale ANAF este combaterea evaziunii fiscale, un flagel al economiei care pagubeste bugetul general consolidat de resursele necesare bunei desfasurari a statului. In acest sens, Agentia desfasoara actiuni de control menite sa indrepte sau sa sanctioneze neregulile comise de contribuabili, imbunatatind astfel gradul de colectare.


Astfel, actiunile de control antifrauda, desfasurate in perioada ianuarie – mai 2022, au vizat 12.101 contribuabili, fiind cuantificate/estimate implicatii fiscale (reprezentand TVA, impozite, contributii sociale si de sanatate, alte impozite) si aplicate sanctiuni contraventionale (amenzi si confiscari) in suma totala de 364.122.552 lei, respectiv:

– 314.385.612 lei implicatii fiscale (estimate in cadrul a 1.089 procese-verbale de control),
– 49.736.940 lei sanctiuni contraventionale (amenzi si confiscari), respectiv:
– 33.090.839 lei amenzi contraventionale aferente unui numar de 5.339 amenzi, au fost aplicate si 424 avertismente;
– 16.646.101 lei confiscari de numerar, venituri din activitati ilicite si bunuri.

Totodata, au fost inaintate organelor de urmarire penala 72 acte de sesizare, valoarea prejudiciilor insumand 196.167.167 lei, iar pentru asigurarea recuperarii prejudiciilor aferente cauzelor investigate, au fost dispuse 39 de masuri asiguratorii in suma de 32.223.385 lei.

Suspendari de activitate au fost dispuse la un numar de 186 contribuabili, din care 168 contribuabili pentru abateri de la prevederile legale privind dotarea si utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale (153 suspendari pentru nedotare AMEF, 14 suspendari pentru neutilizare AMEF) si 19 contribuabili pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 227/2015.

Ca urmare a controalelor antifrauda efectuate, structurile DGAF au propus pentru declarare in inactivitate fiscala un numar total de 25 contribuabili, fiind emise avize in acest sens, comunicate organelor fiscale competente.

Situatia rezultatelor actiunilor de control, pe fiecare structura DGAF, in functie de valoarea implicatiilor fiscale cuantificate in procesele-verbale de control:

StructuraTotal valoare implicatii fiscale estimate (lei)Total valoare sanctiuni contraventionale (lei)
1Aparat central82.812.800696.422
DCMTI33.316.459131.200
DCICC29.717.08151.330
DCE11.939.22929.678
DOVIEPA7.840.031484.214
2DRAF Suceava56.952.1346.218.262
3DRAF Bucuresti48.698.3125.086.988
4DRAF Oradea43.215.1445.980.781
5DRAF Constanta33.901.30316.776.108
6DRAF Deva16.001.0251.055.789
7DRAF Alexandria13.989.7755.086.828
8DRAF Sibiu13.175.5485.224.919
9DRAF Targu Jiu5.639.5713.610.843
TOTAL314.385.61249.736.940

Veniturile incasate din valorificarea bunurilor confiscate de catre inspectorii antifrauda, inregistrate in perioada de referinta sunt de 1.114.946,55 lei – sume evidentiate in contul 50.85 „Disponibil din valorificarea bunurilor intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului” (conform informatiilor lunare primite de la Directia generala executari silite cazuri speciale – Directia operativa valorificare bunuri confiscate). (ANAF – Serviciul comunicare, relatii publice si mass media)

 




Leave a Reply