PREMIERA! Un meci din Superliga de fotbal, suspendat definitiv din cauza scandarilor xenofobe ale galeriei. VEZI ce spun oficialii Sepsi Sfantu Gheorghe si FCU 1948 Craiova

Meciul de fotbal Sepsi OSK Sfantu Gheorghe – FCU 1948 Craiova, din etapa a 23-a a Superligii de fotbal, a fost suspendat definitiv, duminica, in min. 26, la scorul de 0-0, din cauza scandarilor scandarilor rasiste si xenofobe ale suporterilor celor doua echipe.


Patronul clubului ardelean, Laszlo Dioszegi, a declarat, duminica, dupa suspendarea meciului cu FCU Craiova, ca galeria echipei oltene a “venit cu scandal” si in loc sa incurajeze jucatorii a scandat lozinci rasiste chiar si la adresa patronului gruparii oltene, Adrian Mititelu.

“Galeria echipei FCU Craiova in loc sa sustina echipa a scandat tot timpul numai lozinci rasiste si xenofobe si impotriva domnului Mititelu. Galeria noastra nu a raspuns, nu a scos nici macar un singur cuvant, doar a sustinut echipa in ungureste.

Suporterii nostri s-au comportat exemplar. Suporterii adversi au venit cu scandal. Nu sunt bucuros absolut deloc de acest deznodamant, dar ceea ce s-a intamplat astazi a intrecut orice limita. Da, va avea efect suspendarea jocului, pentru ca oamenii normali trebuie sa  inteleaga ca fotbalul este un sport si nu trebuie sa fie altceva”, a spus Dioszegi la Digi Sport, citat de news.ro.

Fanii craioveni au strigat „Afara, afara, cu ungurii din tara”. In momentul intreruperii meciului, centralul partidei, arbitrul Andrei Chivulete, a facut un semn cu mana in directia galeriei lui FCU.

De partea cealalta, reprezentantii FCU Craiova 1948 au precizat, duminica seara, intr-un comunicat, ca nu au avut nicio implicare in organizarea meciului cu Sepsi, din Superliga, si ca echipa olteana este absolvita de orice vina cu privire la organizare, relateaza news.ro. Gruparea olteana a mentionat ca nu a organizat deplasarea suporterilor.

Clubul nostru nu are nicio implicare in organizarea acestui meci. Nu am solicitat bilete pentru suporteri in acest sens. Prin urmare, nu putem fi raspunzatori sub nicio forma de manifestarile suporterilor in timpul acestui meci de fotbal. Clubul nostru nu a organizat deplasarea suporterilor la partida de la Sfantu Gheorghe.

Echipa Sepsi OSK si-a asumat accesul tuturor fanilor pe acest stadion si, prin urmare, este singura entitate responsabila pentru respectarea legii si a regulamentelor in timpul desfasurarii meciului. Orice alta interpretare contravine prevederilor legale si nu poate fi incalcata de niciun membru al niciunei comisii dintr-o tara civilizata.

In concluzie, consideram ca echipa noastra este absolvita de orice vina cu privire la organizarea acestui meci de fotbal”, a notat FCU. (Carla Radulescu)

Leave a Reply