Fostul primar Nicolae Robu, despre lansarea oficiala a programului Timisoara 2023 – Capitala Europeana a Culturii: “Aceasta reprezentatie submediocra, o jignire a orasului nostru!”

Fostul primar al Timisoarei, Nicolae Robu, sub mandatul caruia capitala Banatului a castigat titlul de Capitala Europeana a Culturii, a iesit din starea de silenzio stampa pe care a abordat-o in ultimele zile si si-a spus opinia despre festivitatile prilejuite de lansarea oficiala a programului Timisoara 2023 – Capitala Europeana a Culturii.


Cum era de asteptat, Nicolae Robu considera ca prezenta Tarafului Caliu pe scena acestui eveniment, cu acea cantareata, mare fana a actualului primar, Dominic Fritz, reprezinta o jignire a orasului nostru.

Cat despre schela din Piata Victoriei, catalogata drept o blasfemie, fostul primar si, probabil, viitor candidat al PNL Timis la alegerile pentru Primaria Timisoara, spune ca va reveni cu un alt comentariu.

Iata opinia fostului primar Nicolae Robu despre lansarea oficiala a programului Timisoara 2023 – Capitala Europeana a Culturii:

„Ieri, 17.02.2023, s-a dat startul oficial al exercitarii de catre Timisoara a titlului de Capitala Europeana a Culturii, castigat in 2016, in prima parte a mandatului meu nr. 2 de Primar.

Ceremonia de deschidere a avut loc in sala mare a Operei Romane din Timisoara. Nu am participat la ea, dar, iesirea din sala inainte de final a d-lui Ioan Holender, poate cea mai mare personalitate prezenta la eveniment, un om pe care eu il respect enorm si declaratiile extrem de acide ale Domniei Sale ma fac sa cred ca evenimentul nu a fost o reusita… Dimpotriva!

Au avut loc, apoi, spectacole in Piata Unirii. La ele am fost prezent, acolo, in public, intre oameni, unde mi-a placut mie intotdeauna sa fiu!

Iata-mi opiniile referitoare la ele:

Show-ul Implant pentru Refuz a fost bun, in nota obisnuita a trupei, trupa care mie imi place. Dar invitatii lor… n-aveau ce cauta la un spectacol cu asteptari atat de inalte!

A urmat show-ul Muare Experience and Duchamp Pilot, un numar care mi-a placut mult. Sound-ul formatiei, partiturile instrumentale si vocale, acrobatiile asociate, jocurile de lumini, totul a fost la inaltime! Un sincer bravo!

Ce a urmat, insa, a fost… fiasco! Daca aprioric am considerat doar inoportuna includerea in program a Tarafului Caliu, asistand la reprezentatia sa, acum, sunt indignat, pur si simplu! Am receptat aceasta reprezentatie submediocra -mai ales in secventa avand-o in prim-plan pe acea interpreta vocala!- drept o jignire a orasului nostru, oras situat, dincolo de calitatea sa din acest an de capitala culturala europeana, la alte cote culturale! Nu intamplator, jumatate din participanti au si plecat pe parcursul acestui numar. Rusine, Administratiei Fritz!

Despre DJ-ul german pe nume Fritz Kalkbrenner, care a incheiat seara, nu pot spune decat ca mi s-a parut unul de duzina, care nici el n-ar fi avut ce cauta in marele spectacol al startarii exercitiului de capitala culturala europeana al orasului nostru!

Despre schela din Piata Victoriei -alta data! Acum, doar atat: o blasfemie!

Pe langa cele de mai sus, tinand, toate, de Primarie, in oras a mai avut loc un eveniment, unul de tinuta, fara legatura cu Primaria, pt care merita felicitat Consiliul Judetean Timis. Este vorba de expozitia Victor Brauner, de la Muzeul de Arta.

Felicitari!

In incheiere, multumiri, din nou, TUTUROR celor cu merite in castigarea, in 2016, de catre orasul nostru, a onorantului titlu de capitala culturala europeana!

P.S. Textul e scris in 18.02.2023.” (Mara Ion)

 

One thought on “Fostul primar Nicolae Robu, despre lansarea oficiala a programului Timisoara 2023 – Capitala Europeana a Culturii: “Aceasta reprezentatie submediocra, o jignire a orasului nostru!”

Leave a Reply