Everseen, companie specializata in inteligenta artificiala, a inchiriat 1.250 mp in cladirea UBC 1 din Iulius Town Timisoara, pentru singurul sau sediu din Romania (P)

Everseen, companie specializata in Deep Learning si Machine Vision isi dezvolta singurul sediu din Romania in componenta office a primului proiect mixt din vestul tarii, Iulius Town Timisoara.


Everseen a inchiriat 1.250 mp in cladirea de birouri clasa A United Business Center 1 (UBC 1). Noul birou al companiei este primul din Romania si din aceasta zona a Europei, caruia i s-a alaturat cel din Belgrad.

Spatiul din Timisoara va permite sustinerea grupului la nivel mondial, aici fiind sediul principal al firmei, de unde va fi coordonata intreaga activitate de cercetare din celelalte trei mari orase in care compania este prezenta: New York, Belgrad si Cork.

„Unul dintre criteriile care au stat la baza alegerii viitorului sediu a fost de a avea toti cei peste 100 de angajati pe acelasi etaj. Un alt aspect important a fost accesul facil la servicii, precum: banci, sala de fitness, restaurante, posta etc. Nu in ultimul rand, a contat calitatea superioara a amenajarilor interioare si exterioare. Pe deasupra, Iulius Town este kilometrul 0 al Timisoarei”, a declarat Alan O’Herlihy, CEO al Everseen.

Echipa din Timisoara numara peste 100 de angajati si dezvolta tehnologii pentru optimizarea activitatii din domeniul retail, care urmeaza sa fie lansate si pe piata romaneasca. „In urma cu sase ani, am inaugurat primul nostru laborator de dezvoltare, intr-o casa convertita din orasul Timisoara”, a declarat Alan O’Herlihy, CEO al Everseen.

„In prezent, echipa noastra numara peste 100 de membri – multi de la Universitatea Politehnica – ca parte din familia in crestere de la Everseen. Ne-am luat angajamentul de a ne creste prezenta in Timisoara cu mai multe angajari pe functii precum dezvoltatori software, ingineri Quality Assurance, cercetatori Machine Learning, DevOps, SysOps. Consideram ca inginerii, oamenii de stiinta si matematicienii din Romania sunt cei mai buni din lume si asteptam cu nerabdare sa lucram cu echipa noastra pentru a ne extinde in noi industrii globale”, a adaugat Alan O’Herlihy.

Everseen este o companie infiintata in 2008 de Alan O’Herlihy, originar din Irlanda, si este specializata in dezvoltarea de software pentru reducerea pierderilor la punctele de vanzare in industria de retail. Tehnologia dezvoltata de Everseen este utilizata de cinci din primii zece cei mai prolifici retaileri la nivel mondial.

Aceasta este bazata pe analiza video si inteligenta artificiala pentru a reduce cu pana la 90% omisiunile care intervin la scanarea itemilor, care, anual, ajung la un cuantum de 90 de miliarde de dolari.

Angajatii din cladirea de birouri UBC 1 beneficiaza de o multitudine de facilitati datorita serviciilor prezente in ansamblul mixt Iulius Town – food court, restaurante, centru de fitness, magazine, cinema multiplex, gradiniţa, cabinete medicale, curaţatorie, spalatorie, agenţii de turism etc. Mai mult, prin programul Card Partener, creat special pentru angajaţii din Iulius Town, aceştia beneficiaza exclusiv de promoţii de pana la 25% la peste 100 de magazine. De asemenea, o alta facilitate pentru angajati este reprezentata de cele peste 4.000 de locuri de parcare subterane si supraetajate.

Despre UBC 1 si proiectul mixt Iulius Town

UBC 1 este un imobil office construit conform principiilor pentru cladiri verzi si dispune de implementarea unor politici sustenabile de operare, cu scopul de a creste eficienta costurilor la utilitati şi confortul chiriaşilor. Cladirea de birouri clasa A are o suprafata de 13.000 mp si se remarca prin arhitectura sa triunghiulara si prin faptul ca ofera o priveliste deosebita catre parcul Iulius Gardens.

Iulius Town, dezvoltat de companiile IULIUS si Atterbury Europe, este cea mai mare investiţie din vestul tarii, in valoare totala de 442 milioane de euro.

Pe segmentul office, Iulius Town are, in prezent, trei cladiri business in operare si una in dezvoltare, UBC 0. Aceasta va fi cea mai inalta cladire din Romania, cu 27 de etaje si 155 m inaltime. Proiectul mixt Iulius Town include cea mai mare suprafaţa de retail din afara Capitalei, un nou concept de cinema, cel mai mare centru de sanatate şi fitness din Romania, trei sali de evenimente, restaurante şi cafenele tematice, un parc, carusel pentru copii şi aproximativ 4.070 de locuri de parcare. (I.P.)

 

Leave a Reply