Credinciosii crestini baptisti din Comunitatea Timisoara, in dezacord total cu decizia primariei de a finanta parada gay! “Aceste actiuni Il dezonoreaza pe Dumnezeu”

In atentia domnului Dominic Fritz, primarul Municipiului Timisoara


Stimate domn primar,

In numele credinciosilor crestini baptisti din Comunitatea Timisoara, dorim sa ne exprimam dezamagirea si dezacordul nostru cu privire la decizia recenta a Consiliului Local al municipiului Timisoara de a sponsoriza cu bani publici actiuni legate de Festivalul Pride al miscarii LGBT, desfasurat in orasul nostru intre 6-14 August.

Mahnirea noastra nu este legata numai de aspectul folosirii banilor publici in sustinerea unor proiecte de acest gen (in timp ce alte actiuni specifice orasului nostru nu au primit aceasta sustinere) dar mai ales, pentru faptul ca aceste actiuni Il dezonoreaza pe Dumnezeu, prin promovarea desantata a unui comportament pacatos si contribuie la slabirea fibrei morale a natiunii noastre.

Aceste actiuni cauta sa normalizeze ceva care din perspectiva lui Dumnezeu nu reprezinta niciodata normalitatea intentiilor Sale cu familia si societatea umana.

Ca si credinciosi, ne rugam pentru binele cetatii in care Dumnezeu ne-a asezat si suntem constienti ca doar neprihanirea inalta un popor, pe cand pacatul este rusinea popoarelor, iar promovarea pacatului nu va aduce binecuvantarea lui Dumnezeu, ci pedeapsa Lui.

Nu credem ca aplicarea cu orice pret a unei agende externe, straine de mentalitatea majoritatii romanilor este un demers intelept care trebuie urmat. Va rugam sa reflectati asupra acestor lucruri si pe viitor sa tineti cont de sensibilitatile morale ale locuitorilor acestui oras care v-au oferit votul si sustinerea lor.

Sa nu uitam de vremelnicia unor functii cu care suntem investiti, iar la judecata istoriei – dar mai ales a lui Dumnezeu, sa fim gasiti drepti.

Va asiguram de rugaciunile si de consideratia noastra si ne rugam ca bunul Dumnezeu sa va lumineze in orice demers care Il onoreaza pe El si atrage binecuvantarea Lui asupra comunitatilor din care facem parte.

Presedinte, Marius Birgean

Secretar, Florin Iosub

(I.P.)

One thought on “Credinciosii crestini baptisti din Comunitatea Timisoara, in dezacord total cu decizia primariei de a finanta parada gay! “Aceste actiuni Il dezonoreaza pe Dumnezeu”

  1. normal….dar …asta e treaba celor cu alte orientari sentimentale
    mai pierde si ben oni ardelean …niste banuti

Leave a Reply