Una dintre terasele celebre ale Timisoarei, inchisa temporar din cauza tulburarii linistii publice. Amenzile primite de la Politia Locala, contestate in instanta

Clubul D’arc din Timisoara, unul din cele mai vechi spatii de relaxare din oras, este nevoita sa inchida cafeneau si terasa din Piata Unirii pentru urmatoarele 15 zile. Anuntul a fost facut de cei de la D’arc, pe pagina lor de Facebook, in urma unei notificari primite de la Politia Locala Timisoara.


D’arc-ul a respectat Timisoara, timisorenii si oaspetii orasului nostru, a respectat statul roman si autoritatea acestuia. Insa respectul nu inseamna suprimare si retragere. Astazi ne vedem nevoiti sa ne conformam Dispozitiei Primariei Timisoara si sa inchidem pentru 15 zile D’arc Atelier, cafeneaua de pe terasa careia multora dintre noi ne place sa privim Domul Catolic, Muzeul de Arta gazduit de Palatul Baroc sau Palatul Episcopal Sarb si sa simtim acele dimineti atat de frumoase ale Timisoarei, savurand o cafea. Aceasta dispozitie a municipalitatii vine ca urmare a doua amenzi pentru tulburarea linistii publice primite de societatea pe care functioneaza D’arc Atelier desi conform legii <sanctiunile complementare se aplica in functie de natura si de gravitatea faptei> si <sanctiunea stabilita trebuie sa fie proportionala cu gradul de pericol social al faptei savarsite>. Doua procese verbale cu numere consecutive, la doua zile distanta, intocmite de acelasi agent constatator – cel mai probabil din birou, pe care le-am contestat in instanta, neavand <luxul> de a ne apara inaintea deciziei autoritatilor”, spun cei de la D’arc.

Cei de la D’arc sustin ca sunt pe “baricade” de 21 de ani. Clubul a fost inaugurat in 2002, iar in 2003 au inceput sa scoata timisorenii la cafea in Unirii la prima terasa independenta.

“Am deschis Piata Unirii pentru timisoreni, turisti si antreprenori deopotriva si am ajutat Primaria sa incaseze taxe. La aceste taxe am contribuit si noi, platindu-le mereu la timp, constienti fiind de faptul ca, prin intermediul celor care conduc orasul nostru, se vor intoarce catre timisoreni. Suma pe care D’arc a virat-o in conturile municipalitatii in toti acesti ani se ridica la aproximativ trei milioane de euro.

Din 2002 aducem bucurie in sufletele locuitorilor si vizitatorilor Timisoarei prin D’arc Bar, D’arc Mal, D’arc Atelier, nava Pelican – simbol al Timisoarei reconditionat exclusiv prin efortul nostru colectiv. Am organizat petreceri memorabile, concerte, expozitii, am revitalizat Piata Unirii si malul Begheului, reintorcand timisorenii cu fata spre apa prin construirea primei terase cu deschidere la rau (…).

D’arc fost implicat inca de la inceput in activitati culturale iar in acest an de sarbatoare pentru oras, sustine proiectul Capitalei Culturale, fiind parte din echipa castigatoare a unui proiect cultural finantat de Centrul de Proiecte al Primariei Municipiului Timisoara”, mai spun cei de la D’arc, care cer sprijinul clientilor fideli.

“Cum ne poti sustine? Daca ai baut vreodata o cafea sau o bere la noi, distribuie mesajul nostru pe retelele sociale si spune si tu #opendarc. Sustinerea voastra ne va da putere sa continuam, chiar si atunci cand totul pare potrivnic. Atat Primaria Timisoara, cat si Politia Locala trebuie sa reprezinte si sa protejeze interesele cetatenilor orasului”, au mai spus cei de la D’arc, citati de Ziua de Vest.

Pe de alta parte, timisorenii exasperati de harmalaia care cuprinde in fiecare sezon calduros orasul, in principal venind din partea barurilor si cluburilor din zona centrala si de pa malurile Begai, cred ca masura este una buna. Chiar daca cei de la D’arc vorbesc acum de faptul ca <sanctiunile complementare se aplica in functie de natura si de gravitatea faptei>, ar trebui sa auda si plangerile celor care nu pot dormii in fiecare weekend de vara din cauza decibelilor ilegali care emana de pe terasele cluburilor.

Leave a Reply