Fiul unei avocate din Baroul Timis, medalie de argint la Campionatul European de karate WUKF. La aceasta competitie, Clubul Sportiv Karate Kid din Timisoara a participat cu 6 sportivi

Sportivii Clubului Sportiv Karate Kid din Timisoara, care au facut parte din lotul Romaniei prezent la Campionatul European de karate WUKF, organizat in Danemarca, la Odense, in perioada 24-27.10.2019, au obtinut rezultate remarcabile, desi s-au aflat pentru prima data la o competitie majora, de nivel continental.


Cel mai merituos membru al delegatiei timisorene poate fi considerat Balc Dragos Andrei, care a obtinut medalia de argint la categoria cadeti 14-15 ani, kumite.

Sportivul a fost initiat in tainele artelor martiale de tatal sau, Sorin Balc, 6 Dan, care l-a asistat de pe margine si in cursa pentru medalii de pe tatami-ul din Danemarca, in conditiile in care acesta a fost conducatorul micilor Karate Kid din Timisoara la campionatul european.

Un alt sustinator de nadejde al vicecampionului european este mama sa, Bogdana Balc, avocat in Baroul Timis, care este la fel de pasionata de arte martiale, ca si partenerul sau de viata…  

“Clubul nostru a participat la lotul Romaniei cu 6 sportivi, condusi de antrenorul Balc Sorin, 6 Dan. Nivelul competitional a fost unul foarte inalt, fiind vorba de un campionat europen la care au participat sportivi din intreaga Europa. Sportivii clubului nostru au avut rezultate foarte bune.

Astfel la categoria de cadeti 14-15 ani, kumite, Balc Dragos Andrei a obtinut locul 2, devenind astfel vicecampion europen al categoriei sale.

La categoria kadeti 14-15 ani kumite Ungureanu Bianca a obtinut medalia de bronz.

La kata, doua dintre sportivele clubului au avut rezultate frumoase.

Astfel, Muresan Iris a obtinut locul 4, la o diferenta de o sutime de locul 3, iar Denisa Rebenciuc a obtinut locul 7, intr-o categorie cu 34 de sportive.

Meciuri frumoase la kumite au facut si Ungureanu Sergiu 11 ani, cat si Pervu Alexandru, 19 ani, dar nu suficient pentru a urca pe podium.

Suntem mandri ca sportivii clubului nostru au putut fi prezenti la un asemenea nivel competitional, fiecare dintre ei participand pentru prima oara la un campionat european.

Ne mandrim de performantele copiilor la fiecare concurs, dar aceste rezultate la Campionatul European ne bucura peste masura, intrucat incununeaza munca lor, efortul, sacrificiul si daruirea de care au dat dovada atat la antrenamente, cat si in cantonamente, dupa un an cu multa munca, greu, unii dintre ei finalizand cu brio atat examenul de capacitate din aceasta vara, cat si bacalaureatul, toti cu note foarte frumoase.

Chiar daca nu toti am reusit sa luam medalii, cu totii sunteti CAMPIONI pentru munca depusa, efortul depus in antrenamentele lungi si, nu in ultimul rand, pentru sacrificiul de care ati dat dovada.

Multumim copii, multumim parinti!”, se mentioneaza intr-un comunicat emis de reprezentantii Clubului Sportiv Karate Kid din Timisoara. (Carla Radulescu)

 

 

 

Leave a Reply