Fostul sef al PTF Moravita s-a alaturat AUR Timis / “Companiile globaliste lupta impotriva antreprenorilor romani”, a anuntat Gabriel Furcea

Daca e joi, e conferinta de presa la AUR Timis, una dintre putinele filiale din tara care au reprezentare in parlament, prin deputatul Ciprian Titi Stoica. Tocmai de aceea, vocea nationalistilor timiseni este perceputa mai autoritar in zona electoratului dezamagit de prestatia celorlalte partied, motiv pentru care, saptamana de saptamana, sunt abordate teme dintre cele mai diverse din politica romaneasca.


In acest context, la intalnirea cu presa de astazi, a fost atacat presedintele Klaus Iohannis, care si-a depus candidatura pentru presedintia NATO, insa nu a fost uitat nici premierul Ciolacu, care ar fi facut jocurile canadienilor in scandalul Rosia Montana, Dragos Tanase, CEO-ul Gabriel Resources, care ar avea afaceri cu Dominic Fritz, auditul Curtii de Conturi la Primaria Timisoara, totodata fiind prezentati si candidatii la functia de primar din Sanmihaiu Roman si Sacalaz.

Singurul care s-a plasat, oarecum, in afara discursului politic, a fost Gabriel Furcea, fostul sef al PTF Moravita, care s-a referit la protestul taximetristilor. “Partidul AUR sprijina neconditionat cerintele taximetristilor”, a anuntat fostul politist de frontiera, in calitate de membru al Comisiei Juridice din cadrul AUR Timis.

Iata comunicatul de presa emis de AUR Timis dupa conferinta de presa de azi, 14 martie:

“Mihai Negoescu, coordonator AUR Timis

Subiectul fierbinte al acestor doua zile este autopropunerea presedintelui nostru incapabil la NATO. Dupa 10 ani de tacere, presedintele Iohannis a decis ca vrea sa mai atarne inca vreo cativa ani pe banii contribuabililor. De data aceasta nu doar pe banii romanilor, ci si pe banii tuturor statelor membre NATO. Sa nu uitam ca presedintele Iohannis a avut un singur obiectiv major de politica externa pentru Romania, aderarea la Schengen si l-a ratat cu mare gratie!

Cum ar putea un presedinte care nu a facut ceva in doua mandate sa poata spera vreodata ca va putea fi la conducerea NATO? Din punct de vedere politico-international este o initiativa care aduce grava atingere consensului in structurile NATO.

O nulitate de presedinte, care nu si-a indeplinit mandatul in fruntea tarii, pe care nu il recomanda nimic, vrea acum doar sa isi prelungeasca vacanta. O vacanta pe banii contribuabililor NATO.

Ciprian Titi Stoica, deputat AUR Timis

Doresc sa reiteram o solicitare facuta Avocatului Poporului de a contesta acest OUG privind comasarea alegerilor. Pentru a-si salva scaunele, de frica AUR, Ciolacu si Ciuca, aproape constituind un grup infractional organizat, au ales sa mearga pana la capat cu acest demers neconstitutional si antidemocratic de a comasa alegerile. In contextul comasarii, dezbaterile care ar trebui sa aiba loc in aceasta campanie, vor fi influentate de acest mix de problematici: european si local. Ne fura sansa de a avea un proces electoral echilibrat, modificand regulile jocului in timpul acestuia, cu mai putin de 3 luni inainte si astfel o rugam pe doamna Renate Weber sa atace acest OUG la CCR!

Acest demers are un plan bine pus la punct, probabil facut in colaborare cu reprezentanti ai institutiilor europene, mai ales ca saptamana trecuta am avut prezenti in Bucuresti pe: Nehammer, Ursula von der Leyen si am vazut ca acest plan o are ca varf de lance pe Ramona Chiriac. Domnia sa se afla intr-un grav conflict de interese fiind un functionar public, administrator cu grad inalt in cadrul Comisiei Europene, care a incalcat regimul de compatibilitate. Faptul ca pozeaza in independent reprezinta doar o perdea de fum. De fapt, ea s-a inteles de mult cu partidul unic, devenind astfel simplu politruc. AUR a transmis Comisiei Europene o scrisoare prin care solicita investigarea Ramonei Chiriac, sefa reprezentantei Comsiei in Romania, ca urmare a candidaturii sale la alegerile europarlamentare, pe lista coalitiei PNL-PSD.

De asemenea, dupa mai bine de 9 ani de zile de cand asteptam, in sfarsit avem o victorie a Statului Roman in ceea ce priveste zacamintele Statului Roman in Rosia Montana. Ce credem noi ca s-a intamplat este ca PSD si PNL au manipulat aceste jocuri ale Gabriel Resources. Baietii destepti au lucrat in favoarea firmei canadiene. Nu ai cum sa treci cu vederea intrebarea: Oare a fost o campanie pentru ca grangurii pesedisti sa faca bani pe bursa? La fel cum nu avem cum sa trecem cu vederea si peste ipocrizia USR in cazul Rosia Montana, partid care sta si rupe camasa de pe el astazi in piata publica. Dragos Tanase, CEO-ul Gabriel Resources, a castigat mai mult contracte cu Primaria Timisoarei condusa de primarul USR, Dominic Fritz. Practic, s-au infruptat cu totii din banii canadienilor, le-au facut jocul iar acum se dau drept niste fapturi neprihanite.

Voin Ionut, candidat AUR la primaria Sanmihaiu Roman

Ma adresez astazi in fata dumneavoastra in calitate de candidat al partidului AUR pentru functia de primar al comunei Sanmihaiu Roman. Am privilegiul de a face parte din aceasta comunitate de 14 ani, iar in ultimii 8 ani am servit aceasta comuna din postura de vicepresedinte.  In tot acest timp am fost martor la provocarile si oportunitatile cu, care, s-a confruntat aceasta comuna, am observat nevoile oamenilor si am simtit dorinta lor de a avea o administratie locala sare sa ii reprezinte cu adevarat si eficient.

Imi doresc sa aduc schimbari reale si sa muncesc din greu pentru a face comuna noastra sa prospere. Prioritatile mele sunt urmatoarele:

Sa imbunatatesc infrastructura locala

Sa promovez o dezvoltare economica temeinica

Sa sustin comunitatea in educatie, sanatate, servicii sociale si sport

Transparenta si responsabilitate

Consider ca experienta mea de 8 ani de zile in calitate de viceprimar, m-a pregatit temeinic pentru a prelua un rol si mai important. Din functia de primar voi putea sa imi pun amprenta mult mai usor si eficient asupra bunastarii comunei si sper ca in momentul finalizarii alegerilor sa ne putem concentra pe dezvoltarea comunei noastre si nu sa ne confruntam acerb in cadrul Consiliului local ca pana acum.

Rauti Petre, candidat AUR la primaria Sacalaz

Multumesc organizatiei judetene pentru increderea acordata mie in a construi o organizatie la Sacalaz, care sa aduca linistea, normalitatea, intelegerea in functionarea si dezvoltarea localitatii. Noi am pregatit un proiect pentru dezvoltare locala a comunei Sacalaz pe termen scurt, mediu si lung pe care il vom prezenta o data cu lansarea candidatilor nostri. Am pus un accent deosebit pe educatie, moralitate si profesionalism in momentul alegerii candidatilor. Viitorii consilieri locali ne vor reprezenta extraordinar deoarece au experienta profesionala si manageriala. Dupa alegerile din 9 iunie speram ca AUR sa triumfe in Sacalaz si sa oferim linistea pe care comunitatea noastra o merita. Cu siguranta urmatorii 4 ani de zile nu vor fi asemeni actualului mandat condus de certuri aprige si violenta verbal.

Furcea Gabriel, membru al Comisiei Juridice AUR Timis

In ceea ce priveste taximetristii, acestia solicita limitarea numarului copiilor conforme asemenea celor din domeniul de taxi. Acest lucru nu apare pe draftul de ordonanta. De 3-4 zile in social media a inceput o campanie agresiva a acestor companii globaliste care sponsorizeaza si jurnalisti care solicita modificarea legislatiei europene, o legislatie care e in vigoare de mai bine de 20 de ani. Dar cand companiile globaliste lupta impotriva antreprenorilor romani, totul este posibil si nimic nu mai este bun. Taximetristii cer doar egalitate! Partidul AUR sprijina neconditionat cerintele taximetristilor care doresc doar sa se desfasoare intr-un cadru predictibil.

Crutan Alin, secretar organizatie locala AUR Timisoara

Astazi as vrea sa va vorbesc despre o problema locala cu privire la dezastrul administratiei Fritz. Recent a aparut auditul curtii de conturi Timisoara cu privire la nenumaratele nereguli financiare din anul 2022.

Oferim urmatoarele exemple extrase din Raportul Curtii de Conturi:

Plati facute fictiv pe diferite proiecte.

Salarii nejustificat de mari.

In total au fost constatate peste 20 de abateri. Au mai fost descoperite un numar de 64 investitii finalizate care apar in documentele contabile ca fiind inca in lucru. Nu mai putem inchide ochii, asa ca va rugam sa fiti alaturi de noi pe data de 9 iunie pt a putea da jos aceasta administratie si pentru a putea aduce o schimbare in orasul nostru!” (Mara Ion)

One thought on “Fostul sef al PTF Moravita s-a alaturat AUR Timis / “Companiile globaliste lupta impotriva antreprenorilor romani”, a anuntat Gabriel Furcea

Leave a Reply